Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές Εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece 2019

Εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece 2019

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ           ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 3-4-2019

ΘΕΜΑ: Εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece 2019

Αγαπητοί γονείς το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην Εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece 2019.

Το βασικό μήνυμα της δράσης είναι «Νοιάζομαι και δρω».

Στόχος μας, η καλλιέργεια πνεύματος εθελοντισμού μέσω βιωματικών δράσεων με κοινωφελή σκοπό που μπορούν να αναπτύσσονται ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά σε τέσσερις κύριους άξονες: Περιβάλλον, Συνάνθρωπος, Κοινότητα, Φιλοζωία .

Το σχολείο μας ολοκληρώνει τις δράσεις του την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05/04/2019.

Στις 2 τελευταίες ώρες τα παιδιά θα χαρούν το προαύλιο και το σχολικό κήπο του σχολείου. Μπορούν να φέρουν φαγητά μαγειρεμένα στο σπίτι τους και να κάνουν πικ-νικ στον κήπο μας μαζί με τους γονείς τους.

Το σχολείο θα είναι ανοιχτό στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και σε όσους φορείς επιθυμούν να συμμετάσχουν στις δράσεις μας.

Η ημέρα θα αφιερωθεί στο Χαμόγελο του παιδιού και θα γίνει συγκέντρωση τροφίμων.

Ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος, ενόψει των επικείμενων εορτών του Πάσχα, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

ΟΣΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΡΟΦΙΜΑ Η΄ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ:

- Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι,

σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, u945 αλάτι, ξύδι, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα,

μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 &2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμούς.

- Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες Nο 4,5,6, μωρομάντηλα, σαμπουάν,

αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος.

- Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες,

οδοντόβουρτσες κ.λ.π..

- Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής

χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κ.λ.π.

- Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, λαδόκολλα,

αλουμινόχαρτο, διαφανή μεμβράνη.

Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης μπορεί να πραγματοποιηθεί έως τις 10-04-2019.

ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ