Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «Διαγωνισμός Αστέρι της Ευχής 2023-2024 – Make a Wish Ελλάδος»

«Διαγωνισμός Αστέρι της Ευχής 2023-2024 – Make a Wish Ελλάδος»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

«Διαγωνισμός Αστέρι της Ευχής 2023-2024 – Make a Wish Ελλάδος»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον Δημιουργικό Διαγωνισμό του οργανισμού Make a Wish Ελλάδος, που υλοποιήθηκε για άλλη μία σχολική χρονιά στο πλαίσιο του προγράμματος Αστέρι της Ευχής. Τα παιδιά, εμπνευσμένα από το επετειακό αστέρι και το έργο του οργανισμού, έφτιαξαν τη δική τους συλλογική δημιουργία και την υπέβαλαν στην κατηγορία με τίτλο «Σχεδίασε το Αστέρι σου».

Η ειρηνική συμβίωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας και η πρόληψη φαινομένων σχολικού εκφοβισμού είναι ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα, που πρέπει να επιλύσει κάθε σχολική μονάδα. Με τον όρο «εκφοβισμός» και «ενδοσχολική βία» (bullying) περιγράφεται μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη επιθετική συμπεριφορά σε μαθητές / μαθήτριες από τους συμμαθητές τους. Η συμπεριφορά αυτή έχει ως σκοπό την επιβολή μιας στάσης ή ενέργειας και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου στους μαθητές και τις μαθήτριες.

Ζώντας σε ένα  κοινωνικό – πολιτιστικό και οικονομικό  περιβάλλον, όπου τα φαινόμενα βίας αυξάνονται και τα παιδιά κατακλύζονται καθημερινά από εικόνες εκφοβισμού, η τάξη μας, τόσο μέσα από αυτήν όσο και μέσω άλλων διαφόρων δράσεων, έδωσε ένα ηχηρό μήνυμα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό του Τμήματος Υποδοχής του σχολείου μας κυρία Μπύρου Μαρία για τη βοήθεια που μας παρείχε κατά τη διάρκεια της δράσης μας.

Άγιοι Θεόδωροι, 17/04/2024

Η εκπαιδευτικός της τάξης