Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

ΕΓΓΤΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ /ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025 (Α΄ΤΑΞΗ)

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από

1 έως 20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025

στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου

θα φοιτήσουν οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν

από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ /ΤΡΙΩΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 27410 68108 & 6978868099

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

αΠιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας

δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

«Η αναζήτηση μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος «myschool» πραγματοποιείται από το σχολείο εγγραφής με βάση τα παρακάτω στοιχεία: 1. επώνυμο μαθητή 2. όνομα μαθητή 3. όνομα πατέρα 4. όνομα μητέρας 5. ημερομηνία γέννησης.

βΕπίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

δΑποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας το αντίστοιχο έντυπο.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνονται δεκτές όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων /κηδεμόνων χωρίς προϋποθέσεις.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ:

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων Λουτρακίου
-Περαχώρας-Αγ. Θεοδώρων

Οδός Παυσανία μέχρι τη συμβολή της εθνικής οδού αριστερή πλευρά με κατεύθυνση από βορρά προς νότο και στη συνέχεια από Σ. Λάμπρου μέχρι και την κατάληξή της στην ακτογραμμή (μονοί αριθμοί) και

Μπεσκάκι,

Σκυρωνίδα,