Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Άγιοι Θεόδωροι, 28/10/2023

Η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 είναι ημέρα ορόσημο για τον Ελληνισμό, καθώς αποτελεί, στην ουσία, την έναρξη της συμμετοχής της χώρας μας στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Σε έναν πόλεμο όπου οι Έλληνες πολέμησαν ενωμένοι με γενναιότητα και υπερηφάνεια για την Ελευθερία, τη Δημοκρατία και την Ανεξαρτησία της πατρίδας μας.

Ο πατριωτισμός και η αυτοθυσία του Ελληνικού Έθνους αποτέλεσαν παράδειγμα μίμησης για πολλούς λαούς. Όπως αναφέρει και ο Ουίνστον Τσώρτσιλ, «Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες, οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες»!

Σήμερα τιμούμε με λαμπρότητα και υπερηφάνεια τους αγώνες τους και τα 83 χρόνια από το Ηρωικό Έπος του ‘40.

Ζήτω η 28η Οκτωβρίου!

Χρόνια Πολλά στην Ελλάδα μας!

Εκ μέρους της μαθητικής κοινότητας του σχολείου,

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων