Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Οι Σχολές Γονέων Νομού Κορινθίας προσκαλούν το Σύλλόγο Γονέων και Κηδεμόνων καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας να δηλώσουν συμμετοχή στα προγράμματα του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) που πραγματοποιούνται στο Νομό Κορινθίας. Το εν λόγω έργο εντάσσεται στο Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π. (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με τίτλο Πράξεων «Σχολές Γονέων ΑΠ7, ΑΠ8 και ΑΠ9» και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το Ελληνικό Δημόσιο.

Οι Σχολές Γονέων έχουν σχεδιαστεί και υλοποιούνται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων μέσω του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. σε όλους τους νομούς της χώρας, και προβλέπουν τη λειτουργία δωρεάν σεμιναριακών τμημάτων συμβουλευτικής που παρέχεται από ψυχολόγους και άλλους κοινωνικούς επιστήμονες. Τα προγράμματα απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς (δεδομένου ότι άπτονται του αντικειμένου τους, σχέση παιδιού - σχολείου - οικογένειας) αλλά και σε γονείς παιδιών όλων των ηλικιών, κάθε εθνικής προέλευσης, ηλικίας και μόρφωσης, σε μελλοντικούς γονείς, γονείς ατόμων με ειδικές ανάγκες, άτομα τρίτης ηλικίας και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Μετά από την ολοκλήρωση των τμημάτων στους συμμετέχοντες θα χορηγείται βεβαίωση συμμετοχής από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στο πλαίσιο των Σχολών Γονέων, αναπτύσσονται τα παρακάτω 3 εκπαιδευτικά προγράμματα:

1. Αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών σε άτυπα περιβάλλοντα μάθησης, διάρκειας 25 ωρών

2. Συμβουλευτική σε εξειδικευμένα θέματα, διάρκειας 25 ωρών

3. Συμβουλευτική σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, διάρκειας 25 ωρών

Οι βασικές θεματικές ενότητες που αναπτύσσονται στα τμήματα των παραπάνω προγραμμάτων είναι:

?           Δομή και λειτουργία της ελληνικής οικογένειας

?           Προσαρμογή του παιδιού στο σχολείο

?           Εξάρτηση από καπνό, αλκοόλ, ναρκωτικά

?           Υγεία και ασφάλεια στο χώρο εργασίας

?           Σεξουαλική Αγωγή

?           Τρίτη ηλικία και οικογένεια

?           Διαχείριση ελεύθερου χρόνου

?           Χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών

?           Επαγγελματικός Προσανατολισμός

?           Κατανάλωση και Διαφήμιση

?           Οικογενειακός Προϋπολογισμός

?           Συνεργασία εκπαιδευτικού-γονέων- παιδιού

?           Εκπαιδευτικοί, οικογένεια και διάγνωση κλίσεων

?           Προώθηση της ισότητας των φύλων

?           Προβλήματα συμπεριφοράς μαθητών/τριών

?           Συνεργασία γονέων-μεταναστών

?           Ψυχολογική Υποστήριξη

?           Συμβουλευτική Γονέων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες

?           Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια

?           Τρίτη ηλικία και οικογένεια

Για την ένταξη των ενδιαφερομένων στα τμήματα Σχολών Γονέων απαιτείται η συμπλήρωση της συνημμένης αίτησης, ενώ τμήματα μπορούν να δημιουργηθούν και ανά σχολική μονάδα. Για την ολοκλήρωση των τμημάτων απαιτούνται 9 συναντήσεις συμβουλευτικής. Κατά το τρέχον εξάμηνο υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας 6 τμημάτων στο Νομό Κορινθίας, για τη δημιουργία των οποίων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Πληροφορίες για αιτήσεις: Υπεύθυνη Σχολών Γονέων Νομού Κορινθίας Αννίκα Χατζημιχαήλ, Τηλ. 6980073601, αποστολή αιτήσεων στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. " > Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.