Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2013-2014

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2013-2014

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Εισοδηματική ενίσχυση οικογενειών για το σχ. έτος 2013-14

Σας ενημερώνουμε πως όσοι γονείς δικαιούνται εισοδηματική ενίσχυση μπορούν να προσκομίσουν στο σχολείο τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

• Αίτηση του γονέα που έχει την επιμέλεια του τέκνου.

Εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ (αντίγραφο). Σε περίπτωση που δεν έχει δηλωθεί εισόδημα, απαραίτητη είναι υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνεται εισόδημα κάτω των 3000 ευρώ από την Δ.Ο.Υ με δύο σφραγίδες, μια από το εισόδημα και μια από το τμήμα συγκοινωνιών για την μη κατοχή αυτοκινήτου.

• Το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ (αντίγραφο). Σε περίπτωση που δεν έχει δηλωθεί εισόδημα, απαραίτητη είναι υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνεται εισόδημα κάτω των 3000 ευρώ από την Δ.Ο.Υ με δύο σφραγίδες, μια από το εισόδημα και μια από το τμήμα συγκοινωνιών για την μη κατοχή αυτοκινήτου.

Το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό οικογενειακό

εισόδημα να μην υπερβαίνει τις 3.000 ευρώ.

Προσοχή, εφόσον πρόκειται για γονέα τρίτεκνης ή πολύτεκνης οικογένειας, θα πρέπει ο γονέας να προσκομίσει βεβαίωση οικογενειακών επιδομάτων από τον ΟΓΑ που χορηγήθηκαν στο γονέα κατά το προηγούμενο έτος. Εφόσον δεν του έχει χορηγηθεί κανένα βοήθημα, θα πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση από τον ΟΓΑ ότι δεν του χορηγήθηκε κανένα επίδομα.

Όταν ο γονέας έχει προσκομίσει βεβαίωση καταβολής οικογενειακών επιδομάτων, η βεβαίωση αυτή θα πρέπει να έχει συμπεριληφθεί στη φορολογική δήλωση του γονέα. Εάν δεν έχει συμπεριληφθεί, δε θα γίνεται δεκτή η αίτησή του.

Εάν έχει συμπεριληφθεί τότε θα φαίνεται στο εκκαθαριστικό της εφορίας στον πίνακα Δ στο 1. Συνολικό εισόδημα.

Εάν το ποσό που αναγράφεται, στο παραπάνω πεδίο, ξεπερνάει το ποσό των 3.000 τότε απορρίπτεται η αίτηση.

Εάν δεν αναφέρεται κανέναν ποσό εκεί, ή εάν το ποσό που αναγράφεται είναι λιγότερο από το συνολικό ποσό της βεβαίωσης οικογενειακών επιδομάτων του ΟΓΑ, αυτό σημαίνει ότι η βεβαίωση αυτή δεν έχει συμπεριληφθεί στη φορολογική δήλωση και θα πρέπει να γίνει συμπληρωματική δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος.

Ως εκ τούτου η αίτηση του γονέα δε θα γίνεται δεκτή και θα πρέπει ο γονέας να επανέλθει με νέα αίτηση που θα συμπεριλαμβάνει νέο εκκαθαριστικό, με την προϋπόθεση όμως ότι στον πίνακα Δ στο 1. το Συνολικό εισόδημα δε θα ξεπερνάει το ποσό των 3.000,00.

Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα, για την εφαρμογή του παρόντος, νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο τεκμαρτό ή πραγματικό καθώς και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο, εισόδημα του φορολογούμενου, της συζύγου και των ανήλικων τέκνων.

Προσοχή τα τέκνα θα πρέπει να εμφανίζονται στο εκκαθαριστικό. Συγκεκριμένα επάνω ψηλά στο εκκαθαριστικό λίγο αριστερά από τη μέση του εγγράφου υπάρχει ένα πεδίο που ονομάαζεται «ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ? ΠΟΣΩΝ ΔΗΛΩΣΗΣ Φ.Ε. ΟΙΚ. ΕΤΟΥΣ», στη συνέχεια ακολουθεί το ΑΦΜ του γονέα και αμέσως μετά διάφοροι κωδικοί.

Ο κωδικό των τέκνων είναι ο 003. Σε αυτόν τον κωδικό θα πρέπει να αναγράφεται δίπλα ο αριθμός των τέκνων που αναφέρεται στο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, με την ένδειξη κανονική εγγραφή. Εάν ο αριθμός των παιδιών στον κωδικό 003 είναι μικρότερος από τον αριθμό των τέκνων που έχουν κανονική εγγραφή στο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, η αίτηση δε θα γίνεται δεκτή. Θα πρέπει να γίνει διόρθωση ή στο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, η νέα συμπληρωματική δήλωση στην εφορία που θα συμπεριλαμβάνονται και τα υπόλοιπα τέκνα με κανονική εγγραφή.

• Σε περίπτωση διαζυγίου ο δικαιούχος πρέπει να προσκομίζει απόφαση δικαστηρίου σχετικά με την επιμέλεια των παιδιών
  • Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  • Υπεύθυνη δήλωση ν. 1599/1986 του δικαιούχου, περί της μη είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης για το συγκεκριμένο σχολικό έτος που ζητά ο ενδιαφερόμενος την ενίσχυση.
  • Φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης του δικαιούχου (που έχει την επιμέλεια τέκνου) όπου να φαίνεται 25ψηφιος αριθμός ΙΒΑΝ.

Την ενίσχυση οικογενειών δικαιούνται και οι γονείς νηπίων (όχι προνηπίων) που

φοιτούν σε Νηπιαγωγεία.