Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ»

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ»

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ»

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, στηριζόμενο στις αρχές της αειφορίας, οραματίστηκε και διαμόρφωσε στον πίσω προαύλιο χώρο του σχολείου έναν λαχανόκηπο.

Σκοπός της παρούσας δράσης είναι η θετική επίδρασή της στην υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών, καθώς και στη βιωματική εκμάθηση των ενεργειών που απαιτούνται για τη φροντίδα ενός κήπου. Ο σχολικός κήπος από μόνος του δεν είναι παρά ένα διακοσμητικό στοιχείο της αυλής, ωστόσο με τη δραστηριοποίηση των μαθητών και τις ανάλογες δραστηριότητες μπορεί να μετατραπεί σε χώρο μάθησης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Ειδικότερα, μέσω της βιωματικής μάθησης οι μαθητές είναι σε θέση να:

• να αντιληφθούν την έννοια της φυτικής παραγωγής,
  • να δουν και να γνωρίσουν τα προϊόντα της γης,
  • να παρατηρήσουν την πορεία ανάπτυξης αλλά και τα χαρακτηριστικά των λαχανικών του κήπου,
  • να εργαστούν ως ομάδα κατά τη διάρκεια των εργασιών του κήπου.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του σχολικού κήπου

Δημητριάδη Αφροδίτη

Κουτουλάκη Μαριλένα