Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ let s do it Greece 2018

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ let s do it Greece 2018

Από 23 Απριλίου 2018 έως 27 Απριλίου 2018 το σχολείο μας συμμετείχε στην εβδομάδα σχολικού αθλητισμού.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας σχολικού εθελοντισμού καθαρίσαμε και περιποιηθήκαμε το σχολικό μας κήπο. Δημιουργήσαμε αφίσες με συνθήματα τα βασικά μηνύματα της εκστρατείας let s do it Greece 2018. Παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο. Διοργανώσαμε "εκδρομή" στο χώρο του σχολείου μας. Στρώθηκαν τραπεζομάντηλα, ανοίχτηκαν ταπεράκια με σπιτικά φαγητά μεσογειακής διατροφής. Η δράση ήταν ανοιχτή και στους γονείς, οι οποίοι απόλαυσαν την «εκδρομή» μαζί με τα παιδιά τους. Στο τέλος καθαρίσαμε όλο το χώρο. Η διαδικασία ήταν ένα ζωντανό παράδειγμα του τι πρέπει να κάνουμε για να προστατεύουμε το περιβάλλον. Το αποκορύφωμα των δράσεών μας ήταν το αφιέρωμα και η γιορτή που διοργανώσαμε για να τιμήσουμε το ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ "ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ". Τα παιδιά γνώρισαν το έργο τους μέσα από ένα βίντεο αφιέρωμα του σχολείου μας. Εικόνες, πρόσωπα, δράσεις, πλούτισαν τη σχολική μας εβδομάδα εθελοντισμού με μηνύματα ζωντανά, βιωματικά, ηχηρά, φωτεινά, που αφορούσαν την αξία της δικής μας συμπεριφοράς για την προστασία του πλανήτη.