Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Την Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2013 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων έγινε μια ξεχωριστή εκδήλωση. Οι μαθητές υποδέχτηκαν στο χώρο του σχολείο εκπροσώπους του Χαμόγελου του Παιδιού,   τον ιατρό του πολυδύναμου ιατρείου μας κο Καμιλάτο, μέλη των ΚΑΠΗ και των Εθελοντών των Αγίων Θεοδώρων, κο Αστερίου Μιχάλη και κο Πάτρα.

Ο σκοπός της επίσκεψής τους ήταν να ευχαριστήσουν τα παιδιά για την καταπληκτική προσφορά τους σε πλαστικά καπάκια που συγκέντρωσαν το προηγούμενο έτος. Το 2ο Δημοτικό έκανε στο σχολικό έτος 2012-2013 ανακύκλωση πλαστικών τονίζοντας πέραν από τα περιβαλλοντικά και τα κοινωνικά οφέλη της ανακύκλωσης.

Οι μαθητές τραγούδησαν με συνοδεία μουσικών οργάνων που κατασκεύασαν οι ίδιοι από ανακυκλώσιμα υλικά, απάγγειλαν ποιήματα με μηνύματα περιβαλλοντικά, έδωσαν υποσχέσεις πως θα συνεχίσουν τον αγώνα τους για την προστασία του περιβάλλοντος! Επίσης «πολιόρκησαν» τον κο Καμιλάτο με ?..πολυποίκιλες και?? πολυσύνθετες ερωτήσεις και απορίες?. περιβαλλοντικές αλλά και ιατρικές!

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους αγκαλιάσατε και υποστηρίξατε το έργο μας.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ 2ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ