Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Άγιοι Θεόδωροι, 29/09/2023

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023, εορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στα πλαίσια της ημέρας αυτής, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων, συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές και δραστηριότητες σκυταλοδρομίας.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο για τους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς αγώνες και διασκέδασαν απατώντας σε ερωτήσεις κουίζ, επιβεβαιώνοντας έτσι τις γνώσεις τους γύρω από τον αθλητισμό. Παράλληλα οι μικροί μας καλλιτέχνες δημιούργησαν έργα αθλητικού ενδιαφέροντος.

Μέσω των δράσεων αυτών, οι μαθητές διασκέδασαν, συνεργάστηκαν, ενθάρρυναν ο ένας τον άλλον και παράλληλα έμαθαν για τη σημασία της σωματικής άσκησης στη ζωή μας!

Η διεύθυνση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ιδιαίτερα η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής συγχαίρουν όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη θετική τους διάθεση, την ενεργητική τους συμμετοχή, καθώς και για την ευγενή άμιλλα και το ήθος που επέδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης των παραπάνω δράσεων και τους εύχονται καλή συνέχεια, συμπεριλαμβάνοντας πάντα τη φυσική άσκηση στη ζωή τους.

Η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής

Μαλτέζου Ιωάννα