Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές Η Ολυμπιονίκης του Πόλο κα Εύα Μωραϊτίδου στο σχολείο μας!!!

Η Ολυμπιονίκης του Πόλο κα Εύα Μωραϊτίδου στο σχολείο μας!!!

Τη Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019 το σχολείο μας επισκέφθηκε η Ολυμπιονίκης του πόλο κα Εύα Μωραϊτίδου. Η Εύη Μωραϊτίδου είναι συνεργάτιδα του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκχειρίας συμμετέχοντας στα προγράμματά της, ενώ παρουσιάζει και έντονη κοινωνική δράση συμμετέχοντας σε πλήθος ενεργειών για την προαγωγή του αθλητισμού, της παιδείας και της υγείας, μεταξύ των οποίων και η Ενημερωτική Εκστρατεία ?Μαθαίνω να Κολυμπώ με Ασφάλεια?, που έχει εκπονήσει ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών.

Μέσα από ένα «Βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», ανάδειξε τα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας, και πώς αυτές βοηθούν στην επίλυση διαφορών και γενικότερα στην ανάπτυξη μιας φιλειρηνικής κουλτούρας. Επιπλέον, βοήθησε τους μαθητές να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και δεξιότητες παρουσίασης των ιδεών τους.