Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές «6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019»

ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ?.

ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ?

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, το σχολείο μας συμμετείχε στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019. Κεντρικός στόχος ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» υλοποιήσαμε εντός του σχολικού ωραρίου τις παρακάτω αθλητικές δράσεις:

Συζήτηση, προβολή video, ζωγραφική, παιχνίδια με παντομίμα σχετικά με το θέμα «Αγαπώ τον αθλητισμό ? Αγαπώ την υγεία μου»

Συζήτηση, προβολή video, ζωγραφική, κολάζ σχετικά με το θέμα «Αγαπώ τον αθλητισμό ? Αγαπώ την υγεία μου»

1. 1.Συζήτηση σχετικά με το θέμα «Αθλητισμός και υγιεινή διατροφή»
  2. 2. «Ζωγραφίζω το άθλημα που αγαπώ»
  3. 3.Προβολή video «Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί αγώνες»

Σκυταλοδρομίες ? παιχνίδια με μπάλες

Σκυταλοδρομίες ? τρέξιμο