Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές 1Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014

1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα,

όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι»

Φέτος για πρώτη χρονιά καθιερώνεται στα σχολεία η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με άξονα τη διαφορετικότητα και το ρατσισμό. Γιορτάζουμε δηλαδή το δικαίωμα που έχουμε ΟΛΟΙ μας στην άθληση, στο να χτίσουμε ένα σώμα υγιές και δυνατό.

Ένα δικαίωμα που έχουμε από την παιδική μας ηλικία να επιλέγουμε το πώς και το γιατί θα αθληθούμε, χωρίς να μας εμποδίζουν τα διαφορετικά χαρακτηριστικά μας και οι ιδιαιτερότητές μας.

Μέσα από την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, της κοινωνίας και της τεχνολογίας γνωρίσαμε διαφορετικούς πολιτισμούς που τους θαυμάζουμε, διαφορετικές θρησκείες που τις αποδεχτήκαμε, διαφορετικά ταλέντα που μας αφήνουν άφωνους .

Η διαφορετικότητα και οι ιδιαιτερότητες των ανθρώπων μας μαθαίνουν νέα πράγματα στη ζωή. Κάποιος έγραψε πως «αν δεν είχα διαφορετικούς φίλους δε θα μάθαινα τίποτα και η ζωή θα ήταν ανιαρή».

Πώς θα μπορούσε λοιπόν ο αθλητισμός, που φέρνει κοντά τους ανθρώπους, ενώνει χώρες και πολιτισμούς και μην δείχνει σεβασμό στη διαφορετικότητα. Ολυμπιακοί, Παραολυμπιακοί αγώνες, Special Olympics, Παγκόσμια κύπελλα σε όλα τα αγωνίσματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϋ, στίβος και άλλα πολλά), δείχνουν το δρόμο για να πούμε STOP στο ρατσισμό κάθε είδους. Τι σημασία έχει αν είμαστε μαύροι ή λευκοί, χριστιανοί ή μουσουλμάνοι, ασιάτες ή ευρωπαίοι, χωρίς όραση, χωρίς ακοή ή αρτιμελείς; Σημασία δεν έχει πώς φαινόμαστε εξωτερικά?.. σημασία έχει η ψυχή μας, η αγωνιστικότητά μας, η θέλησή μας για ζωή και ισότητα.

Είμαστε ΟΛΟΙ διαφορετικοί, ΟΛΟΙ ίσοι.

ΠΑΝΤΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ