Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Α’ Τριμήνου»

«Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Α’ Τριμήνου»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

«Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Α’ Τριμήνου»

Κατά τη διάρκεια του Α’ Τριμήνου οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων πραγματοποίησαν τις ακόλουθες εκπαιδευτικές – παιδαγωγικές επισκέψεις, οι οποίες εντάσσονται στον Ετήσιο Προγραμματισμό του σχολείου μας. Ειδικότερα:

Τον Οκτώβριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ και Β’ τάξεων επισκέφτηκαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις της παιδικής κατασκήνωσης «Sportcamp» στο Λουτράκι, περιηγήθηκαν στους χώρους της και συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Ελληνικό Μουσείο Μετεωριτών στην Αθήνα, όπου παρακολούθησαν βιωματικό πρόγραμμα σχετικό με τους Μετεωρίτες, συμμετείχαν στο βιωματικό παιχνίδι «Κυνήγι Μετεωριτών» και φεύγοντας πήραν δωράκι το δικό της κομμάτι από Μετεωρίτη.

Τον Νοέμβριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ και Β’ τάξεων επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του Βιωματικού Λαογραφικού Μουσείου Λινός στο Σολομό Κορινθίας, όπου ενημερώθηκαν για την αξία της ελιάς και την παραγωγή του ελαιόλαδου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ’ και Δ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Πειραμάτων Intelligence Lab στην Κόρινθο και μέσω της εκτέλεσης πειραμάτων εξερεύνησαν τον κόσμο που τους περιβάλλει, έκαναν συσχετίσεις και συνδέσεις και κατέληξαν σε συμπεράσματα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του «Βοτανικού Κήπου Ιουλίας και Αλεξάνδρου N. Διομήδους» στο Χαϊδάρι, όπου μέσω του βιωματικού εργαστηρίου σποράς τα παιδιά μπήκαν στο φυτώριο του Βοτανικού Κήπου και είδαν στην πράξη και υπό τις οδηγίες των εκπαιδευτών τα απαραίτητα για τη σωστή φύτευση ενός σπόρου.

Τον Δεκέμβριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αλεξάνδρειο Μέγαρο Λουτρακίου και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο Μικρός Πρίγκιπας».