Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Β’ Τριμήνου»

«Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Β’ Τριμήνου»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

«Εκπαιδευτικές – Παιδαγωγικές Επισκέψεις Β’ Τριμήνου»

Κατά τη διάρκεια του Β’ Τριμήνου οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων πραγματοποίησαν τις ακόλουθες εκπαιδευτικές – παιδαγωγικές επισκέψεις, οι οποίες εντάσσονται στον Ετήσιο Προγραμματισμό του σχολείου μας. Ειδικότερα:

Τον Ιανουάριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’, Β’, Γ’ και Δ’ τάξεων επισκέφτηκαν το «Εργαστήρι Κεραμικής» στην Αθήνα, όπου μέσω του βιωματικού προγράμματος ήρθαν σε επαφή με τα κατασκευαστικά στάδια ενός αγγείου, έφτιαξαν τα δικά τους έργα τα οποία και πήραν μαζί τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων επισκέφτηκαν το «Μουσείο Σχολικής Ζωής» στην Αθήνα και παρακολούθησαν πρόγραμμα σχετικό με «Το παλιό σχολείο».

Τον Φεβρουάριο, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αλεξάνδρειο Μέγαρο Λουτρακίου και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο κύριος Πνευμόνος», μια ιστορία που μέσω της μουσικής προσεγγίζει τις έννοιες της δημιουργίας σχέσεων ανάμεσα στους ανθρώπους, της φιλίας, της έμπνευσης και της εμπιστοσύνης.

Τον Μάρτιο, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ και Β’ τάξεων επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Πειραμάτων Intelligence Lab στην Κόρινθο και μέσω της εκτέλεσης πειραμάτων εξερεύνησαν τον κόσμο που τους περιβάλλει, έκαναν συσχετίσεις και συνδέσεις και κατέληξαν σε συμπεράσματα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ’ και Δ’ τάξεων επισκέφτηκαν τη Μουσική Βιβλιοθήκη του «Μεγάρου Μουσική Αθηνών», όπου έγιναν για λίγο Μικροί Συνθέτες και έφτιαξαν τις δικές τους μελωδίες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων επισκέφτηκαν το «Ίδρυμα Ευγενίδου» και παρακολούθησαν στον θόλο πρόγραμμα με θέμα την Ιστορία της Γης.