Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «Σπάμε τη σιωπή! Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη Βία και τον Εκφοβισμό»

«Σπάμε τη σιωπή! Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη Βία και τον Εκφοβισμό»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

«Σπάμε τη σιωπή! Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη Βία και τον Εκφοβισμό»

Την Τετάρτη 06/03/2024 πραγματοποιήθηκε, παράλληλα στον προαύλιο χώρο της Εκκλησίας της Ευαγγελίστριας και στο προαύλιο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων, βιωματική δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών και των μαθητριών αναφορικά με θέματα Βίας και Εκφοβισμού.

Η δράση είχε τίτλο «Σπάμε τη σιωπή! Ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη Βία και τον Εκφοβισμό», πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Απευθυνόταν σε σχολεία τόσο Πρωτοβάθμιας όσο και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας κατά της Βίας στο σχολείο.

Τα παιδιά που συμμετείχαν στη δράση, ετοίμασαν μικρά δρώμενα, φόρεσαν μάσκες που απεικόνιζαν διάφορα συναισθήματα σχετικά με τα παραπάνω φαινόμενα και έδωσαν ένα ηχηρό μήνυμα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού σπάζοντας από ένα μπαλόνι και φωνάζοντας τα δικά τους συνθήματα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την υποστήριξη και τη βοήθεια που μας παρείχε καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης, καθώς και τον κύριο Δενδρινό Νικόλαο για τη συμμετοχή του στη δράση μας.

Άγιοι Θεόδωροι, 06/03/2024

Για τη μαθητική κοινότητα του σχολείου,

Η συντονίστρια της δράσης

Αφροδίτη Κ. Δημητριάδου