Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Δράση: «Μαζί για τα παιδιά»

Δράση: «Μαζί για τα παιδιά»

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Δράση: «Μαζί για τα παιδιά»

«Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, βασιζόμενοι στις  αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης.»

Στα πλαίσια της ημέρας αυτής, οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων, υποδεχτήκαμε την Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2023 με μεγάλη χαρά στο χώρο του σχολείου μας, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς του ΕΝΕΕΓΥΛ Λουτρακίου Περαχώρας Αγίων Θεοδώρων.

Πολύ γρήγορα και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών έγιναν όλοι μια παρέα, που μας θύμισε πως η αγάπη όλα τα μπορεί. Έπαιξαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου ομαδικά παιχνίδια, διδάχθηκαν και δίδαξαν, ενθάρρυναν και υποστήριξαν, αστειεύτηκαν και γέλασαν με την ψυχή τους. Όλοι μαζί στόλισαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο και αντάλλαξαν κάρτες και ευχές. Τέλος, απόλαυσαν τα εδέσματα, που ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είχε ετοιμάσει για όλους.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Σχολική Σύμβουλος 1ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κορινθίας κα Γκιόκα Αναστασία, η Ειδική Παιδαγωγός του ΚΕΔΑΣΥ Κορινθίας κα Αναστασία Γεωργίου και το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουμε όλους τους μαθητές, τις μαθήτριες, τους εκπαιδευτικούς και τους συνοδούς για τη θετική τους διάθεση και την ενεργητική τους συμμετοχή! Επίσης ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων, που ανταποκρίθηκε άμεσα και με χαρά στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών και έδωσε ιδιαίτερη ζεστασιά στην εκδήλωση με την προσφορά του. Τέλος ευχαριστούμε θερμά τις εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής των δύο σχολείων για την άρτια διοργάνωση της δράσης μας.

Επειδή η ζωή είναι δώρο, επειδή τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ταυτόσημα με τη γέννηση του κάθε ανθρώπου, επειδή η συμπερίληψη είναι κανόνας ζωής χωρίς περιορισμούς, στερεότυπα, προκαταλήψεις, κοινωνικούς αποκλεισμούς και περιθωριοποιήσεις, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων μαζί με το ΕΝΕΕΓΥΛ Λουτρακίου Περαχώρας Αγίων Θεοδώρων, θα πραγματοποιήσουμε κοινές δράσεις ολόκληρο το σχολικό έτος 2023-2024. Σκοπός μας είναι να δυναμώσουμε με χαρά, χαμόγελο και αγάπη τα φτερά όλων των παιδιών στο όμορφο ταξίδι της σχολικής τους ζωής.

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Η Διευθύντρια του Σχολείου