ΕΟΡΤΗ 17ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Την Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2023, το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973.

Τη γιορτή μας τίμησε με την παρουσία του και προλόγισε ο συγγραφέας κος Δενδρινός Νικόλαος.

Τιμώντας τη συμπλήρωση των 50 χρόνων από την εξέγερση της 17ης Νοεμβρίου 1973, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης, μέσα από το θεατρικό έργο «Εμένα με νοιάζει», επίκαιρα ποιήματα και τραγούδια, προσέγγισαν τα ιστορικά γεγονότα μεταφέροντας νοητά όλους τους παρευρισκόμενους στο κλίμα και στον παλμό της εποχής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλου του σχολείου στο τέλος της γιορτής, αφού έψαλλαν τον Εθνικό μας Ύμνο, φώναξαν το διαχρονικό σύνθημα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου: «ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους παρευρισκόμενους γονείς και κηδεμόνες, καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που συνέβαλλαν με την εθελοντική προσφορά τους στην όμορφη γιορτή μας.

Η εκπαιδευτικός της Ε΄Τάξης  Ντεβέ Ευαγγελία

Η Διευθύντρια του σχολείου Χαλούλου Παναγιώτα