Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ : ΗΜΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΝΕΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΗΤΗ

13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ : ΗΜΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΝΕΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΗΤΗ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ : ΗΜΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΝΕΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΗΤΗ

Η 13η ημέρα του Νοέμβρη είναι ημέρα αφιερωμένη στον νεανικό διαβήτη! Ένα χρόνιο νόσημα που καλούνται να αντιμετωπίσουν πολλά παιδιά ανάμεσά μας! Για να τιμήσουμε τη μέρα το σχολείο μας έλαβε μέρος στην ενημέρωση της Π.Ε.Α.Ν.Δ (Πανελλήνια Ένωση Αγώνος κατά του Νεανικού Διαβήτη) για τον διαβήτη τύπου 1.

Η ενδιαφέρουσα και η πολύ χρήσιμη αυτή πρωτοβουλία έγινε εξ’ αποστάσεως με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ Τάξης. Στην ενημέρωση συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Σκοπός ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών επάνω σε αυτό το νόσημα, καθώς και η πολύτιμη βοήθεια που θα μπορούσαν να προσφέρουν σε έναν συμμαθητή τους που πάσχει από αυτό. Τα παιδιά της Στ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την ενημέρωση με ιδιαίτερη προσήλωση εκφράζοντας ταυτόχρονα τις απορίες τους.

Οι ενημερώσεις αυτές κρίνονται απαραίτητες στο σχολικό περιβάλλον αποσκοπώντας στη δημιουργία ευνοϊκού περιβάλλοντος για τους συμμαθητές τους που καθημερινά καλούνται να αντιμετωπίσουν αυτή την πρόκληση που λέγεται διαβήτης!

Η συνεργασία της Π.Ε.Α.Ν.Δ. με το σχολείο πραγματοποιήθηκε με εισήγηση της σχολικής νοσηλεύτριας κας Δρίτσα Βασιλικής.

Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ                                                   Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΔΡΙΤΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

ΠΑΝΤΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ                                                 ΧΑΛΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ