Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων «Στον Δρόμο Ασφαλώς … Κυκλοφορώ!»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων «Στον Δρόμο Ασφαλώς … Κυκλοφορώ!»

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων

«Στον Δρόμο Ασφαλώς … Κυκλοφορώ!»

Την Πέμπτη 11/05/2023 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Αειφόρο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων εκπαιδευτική δράση ενημέρωσης των μικρών παιδιών αναφορικά με την Κυκλοφοριακή Αγωγή. Στο χώρο του σχολείου μας βρέθηκε ένα όχημα της Ελληνικής Αστυνομίας και τρεις αστυνομικοί, δίνοντας τη δυνατότητα στα παιδιά να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το επάγγελμα του τροχονόμου και να ενημερωθούν για το πώς κυκλοφορούμε με ασφάλεια στο δρόμο.

Ειδικότερα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους αστυνομικούς και να παίξουν διάφορα παιχνίδια με τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ). Τέλος, τα παιδιά όλων των τάξεων ανέβηκαν στα ποδήλατά τους και έκαναν μία βόλτα σε ένα πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, που έστησαν οι αστυνομικοί στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, ακολουθώντας τα σήματα και τις υποδείξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ).

Ευχαριστούμε θερμά τους Aστυνομικούς του Α.Τ. Αγίων Θεοδώρων, που παρευρέθηκαν στο σχολείο μας και συμμετείχαν στην εκπαιδευτική αυτή δράση, ενημερώνοντας και δίνοντας χαρά στα παιδιά μας.

Εκ της διευθύνσεως

ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ