Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟΥ

2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

«ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟΥ»

Σήμερα Πέμπτη, 02/02/2023, πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, εκπαιδευτική δράση ενημέρωσης των μικρών παιδιών για την αντιμετώπιση πυρκαγιών και φυσικών καταστροφών. Στο χώρο του σχολείου μας βρέθηκε ένα όχημα της πυροσβεστικής υπηρεσίας, δίνοντας τη δυνατότητα στα παιδιά να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το επάγγελμα του πυροσβέστη και να ενημερωθούν.

Ειδικότερα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους πυροσβέστες που συμμετείχαν στη δράση, να εκφράσουν απορίες που είχαν αναφορικά με το επάγγελμά τους, αλλά και να ενημερωθούν για το πως πρέπει να αντιδρούν σε περίπτωση πυρκαγιάς ή μιας φυσικής καταστροφής. Τέλος, οι πυροσβέστες επέτρεψαν στους μαθητές και τις μαθήτριες να χρησιμοποιήσουν κάποια από τα εργαλεία της δουλειάς τους, προσφέροντάς τους με αυτόν τον τρόπο χαρά και πολλά χαμόγελα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Πυραγό κύριο Βολιτάκη Βασίλειο και τον Πυρονόμο κύριο Τσουμάνη Γεώργιο, που παρευρέθηκαν στο σχολείο μας και συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση, καθώς και την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κορινθίας για την άμεση ανταπόκρισή της στο αίτημά μας.

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Η Διευθύντρια του Σχολείου