Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

«Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών»

Τη Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2023 το 2o Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, τίμησε τη μνήμη και τη συμβολή των Τριών Μεγάλων Διδασκάλων και Προστατών των γραμμάτων, του Βασιλείου του Μέγα, του Γρηγορίου Ναζιανζηνού του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρυσοστόμου, με τον εκκλησιασμό των μαθητών και των μαθητριών και την προσφορά άρτου σε όλη τη μαθητική μας κοινότητα.

Οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων τους, τη μεγάλη προσφορά των Τριών Ιεραρχών. Οι τρεις αυτοί δάσκαλοι έθεσαν τις βάσεις για την Παιδεία μέσω των πράξεων και των διδαγμάτων τους και αποτελούν σημαντικό παράδειγμα τόσο για τους δασκάλους όσο και για τους μαθητές.

Στη σημαντική αυτή ημέρα των γραμμάτων το σχολείο μας έστειλε άρτο στο ΚΑΠΗ Αγίων Θεοδώρων και στον πολιτιστικό Σύλλογο Πραθίου, θέλοντας να ευχαριστήσει για τη μεγάλη αρωγή τους προς το σχολείο μας σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Εκ της Διευθύνσεως του σχολείου