Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Έπαινος από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά

Έπαινος από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά

2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ  Έπαινος από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά 1 page-0001

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Άγιοι Θεόδωροι 23/12/2022

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων διακρίθηκε, στις 17/12/2022  από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά με «ΕΠΑΙΝΟ» για την σχολική  εφημερίδα που δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ Τάξης  με θέμα: «Οι ντετέκτιβ του Πολιτισμού των Αγίων Θεοδώρων».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνεργάστηκαν, αναζήτησαν πληροφορίες και έμαθαν για τα μνημεία, τα τοπία, τις παραδόσεις και τη φυσική κληρονομιά του τόπου τους. Επίσης, σε κλίμα ομαδικό κατάφεραν να αισθανθούν τη χαρά της δημιουργίας ως συγγραφείς και να δημιουργήσουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ μια εφημερίδα, έναν σχολικό ταξιδιωτικό οδηγό αποτυπώνοντας τα ιστορικά μνημεία του τόπου τους. Η συνεργασία ενώνει και πρωτοτυπεί στη δημιουργία!!!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ Τάξης και στη δασκάλα τους κα Στέλλα Κολοκυθοπούλου!!!

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Χαλούλου Παναγιώτα