Exchanging Christmas Cards

«Exchanging Christmas Cards»

Το 2o Αειφόρο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, στηρίζοντας τις χριστουγεννιάτικες παραδόσεις, έστειλε τα δικά του γράμματα σε 23 σχολεία από διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Ειδικότερα, οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α’, Β’ και Ε’ του σχολείου μας, στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου προγράμματος e-Twinning «Exchanging Christmas Cards», έφτιαξαν, στόλισαν και αντάλλαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες με ευχές με σχολεία της Ελλάδας, της Εσθονίας, της Ισπανίας, της Ιταλίας, της Κροατίας, της Λιθουανίας, της Πολωνίας, της Ρουμανίας, της Σερβίας, της Τουρκίας και της Τσεχίας.

Την προσπάθεια αυτήν των παιδιών ενίσχυσαν οι εκπαιδευτικοί Μανιώτη Μαρία, Δημητριάδου Αφροδίτη, Παντελοπούλου Βασιλική και Πατρινός Ιωάννης.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς των παραπάνω σχολείων για την προθυμία και τη συνεργασία τους σε αυτό το εγχείρημα.

Supporting Christmas traditions, the 2nd Sustainable Primary School of Agioi Theodoroi sent its own letters to 23 schools from various European countries.

More particularly, within the framework of the Christmas etwinning program called “Exchanging Christmas Cards”, the students of the 1st, 2nd and 6th grades of our school made, decorated and exchanged cards with schools of Greece, Estonia, Spain, Italy, Croatia, Lithuania, Poland, Romania, Serbia, Turkey and the Czech Republic.

Our students’ efforts were reinforced by the following teachers: Maria Manioti, Afroditi Dimitriadou, Vasiliki Pantelopoulou and John Patrinos.

We would like to kindly thank the teachers of the above schools for their willingness and cooperation in this project.