Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου 2022

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου 2022

Το 2ο Αειφόρο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, ευαισθητοποιημένο σε θέματα αναπηρίας καθώς και εκπαιδευτικής και κοινωνικής ισότητας, γιόρτασε την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου 2022).

Συγκεκριμένα, οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α’, Β’ και Ε’ του σχολείου μας ετοίμασαν το δικό τους υλικό, για να τιμήσουν την ημέρα αυτή που είναι αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία και τις οικογένειές τους.

Το υλικό αυτό στάλθηκε ψηφιακά στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και αξιοποιήθηκε για τη δημιουργία

βίντεο του ΥΠΑΙΘ.

Στην προσπάθειά τους αυτή, τα παιδιά είχαν στο πλευρό τους τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων, Μανιώτη Μαρία, Δημητριάδου Αφροδίτη και Παντελοπούλου Βασιλική αντίστοιχα.

Το link του Υπουργείου, στο οποίο έχει αναρτηθεί το βίντεο.

*Ξεκινά με τα έργα των μαθητών/μαθητριών μας.

Συντάκτης κειμένου: Δημητριάδου Αφροδίτη