«Σπάρταθλον»

Το 2ο Αειφόρο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, υιοθετώντας το σύνολο των αρχών και των αξιών με τις οποίες ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός εμπλούτισε τον αθλητισμό, παρακολούθησε τον  40ο ιστορικό αγώνα υπεραποστάσεων «Σπάρταθλον».

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αθλητισμού, την Παρασκευή 30/9/2022, οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Δ’, Ε’ και ΣΤ’ του σχολείου μας συγκεντρώθηκαν στην πλατεία του χωριού, επευφήμησαν και επιβράβευσαν τους δρομείς για την προσπάθειά τους να τερματίσουν τον αγώνα τους.

Το σχολείο ευχαριστεί θερμά την οργανωτική επιτροπή του ιστορικού αυτού αγώνα, η οποία ενίσχυσε την προσπάθεια των παιδιών, δωρίζοντας σε καθένα από αυτά μία σημαία.

Στη δραστηριότητα αυτή συνόδευσαν τα παιδιά οι εκπαιδευτικοί Κούτρας Δημήτριος, Παντελοπούλου Βασιλική, Πατρινός Ιωάννης και Παπανικολάου Μιχαήλ.