Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικών Ταχυδρομείων (9 Οκτωβρίου)

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικών Ταχυδρομείων (9 Οκτωβρίου)

Το 2ο Αειφόρο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων στηρίζει τις δραστηριότητες που βοηθούν τους νέους και τα παιδιά να κατανοήσουν, να υιοθετήσουν και να αγωνιστούν για τις αξίες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Θέλοντας να τιμήσουν την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικών Ταχυδρομείων (9 Οκτωβρίου), οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α’ και Β’ του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 10/10/2022 το κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής τους.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες βρέθηκαν στο τοπικό κατάστημα και παρακολούθησαν τη διαδικασία αποστολής γραμμάτων και δεμάτων. Τέλος, επιστρέφοντας στο σχολείο τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους γραμματόσημα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπαλλήλους του υποκαταστήματος, καθώς και τον διευθυντή των καταστημάτων ΕΛΤΑ Κορινθίας, κύριο Χρήστο Τασσιά, που ξενάγησε τα παιδιά στον χώρο και έλυσε όλες τις απορίες τους.

Στην επίσκεψη αυτή συνόδευσαν τα παιδιά οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων, Μανιώτη Μαρία και Δημητριάδου Αφροδίτη.