Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ενημερωτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με Θέμα «Ατομική Υγιεινή και Πρόληψη Λοιμώξεων»

Την Παρασκευή, 11 Φεβρουαρίου 2022, οι Γιατροί του Κόσμου με υπεύθυνη ιατρό την κα Γρέκα Αθηνά πραγματοποίησαν ενημερωτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με Θέμα «Ατομική Υγιεινή και Πρόληψη Λοιμώξεων» στους μαθητές και στις μαθήτριες των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων.

Με γνώμονα την ασφαλή ενημέρωση και την προάσπιση της υγείας όλων, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση σχετικά με τους κανόνες υγιεινής που πρέπει να τηρούνται στην καθημερινότητα μας. Στη δύσκολη περίοδο που όλοι διανύουμε τα τελευταία χρόνια με την εμφάνιση του κορονοϊού, η υγεία είναι και θα έπρεπε πάντα να είναι- πράγμα αυτονόητο- το πολυτιμότερο αγαθό του ανθρώπου. Οι μαθητές εξέφρασαν τις απορίες τους στο τέλος της παρουσίασης και οι γιατροί ήταν εκεί για να τις λύσουν.

Ευχαριστούμε τους Γιατρούς του Κόσμου και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο τους. Η προσφορά τους είναι ανεκτίμητη. Με το χαμόγελο στα χείλη και την αισιοδοξία τους για το μέλλον έκαναν την ημέρα μας όμορφη, μας έδωσαν γνώσεις και ελπίδα και μόνο ευγνώμονες θα μπορούσαμε να είμαστε.