Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές «40 Χρόνια της Ελλάδας στην ΕΕ - Δημοκρατία και Αξίες: Δημιουργώ – Γράφω Ψηφιακά»

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Άγιοι Θεόδωροι 13-04-2021

Το 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ συμμετείχε στο διαγωνισμό

«40 Χρόνια της Ελλάδας στην ΕΕ - Δημοκρατία και Αξίες: Δημιουργώ – Γράφω Ψηφιακά» που διοργανώθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ3 2018-2021 – policy making entitled “Teachers4Europe: Setting an Agora for Democratic Culture” με μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ Τάξης με υπεύθυνη εκπαιδευτικό για το διαγωνισμό στο σχολείο μας την κα Λουκίδη Χριστίνα, εικαστικό ΠΕ08.

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε πως το σχολείο μας βραβεύτηκε με τον 2ο έπαινο του διαγωνισμού που δόθηκε στη μαθήτρια της Στ΄ Τάξης του σχολείου μας Α. Σπ.

Σας παραθέτουμε απόσπασμα από την επιστολή της κας Ουρανίας Σαρρή Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου Μέλος ΣΕΠ ΕΑΠ Teaching English to Young Learners Ambassador T4E

«…Θέλω να σας ευχαριστήσω εσάς, τη Διευθύντρια του σχολείου, που μέσω της Teacher 4 Europe Αικατερίνης Καλύβα συμβάλλατε στην πραγματοποίηση της δράσης, τους/τις εκπαιδευτικούς που ασχολήθηκαν με οποιοδήποτε τρόπο, τους γονείς που συνεργάστηκαν με το σχολείο και, φυσικά, τους πρωταγωνιστές: τους μαθητές που συμμετείχαν με τα εξαιρετικά έργα τους.

Παρακαλώ να διαβιβάσετε τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν, εξηγώντας τους πόσο δυσκολεύτηκαν οι κριτές να απονείμουν τα δύο βραβεία και τους δύο επαίνους, αφού όλα τα έργα ήταν πραγματικά αξιόλογα.»

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων συγχαίρουμε τα υπέροχα παιδιά μας που συμμετείχαν με τα εξαιρετικά έργα τους στο διαγωνισμό.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ Α. ΣΠ.

Ευχαριστούμε τους γονείς που, αν και ζούμε σε συνθήκες δύσκολες λόγω της πανδημίας, συμβάλλουν ουσιαστικά στην επιτυχία της παιδαγωγικής διαδικασίας. Πάντα κοντά στα παιδιά τους, συνεργάζονται και ανατροφοδοτούν με τη στήριξη και την εμπιστοσύνη τους, τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό των Εικαστικών του σχολείου μας κα Λουκίδη Χριστίνα.

Αγαπητά μας παιδιά σας ευχαριστούμε που πραγματικά είστε ο ήλιος της ελπίδας, της αισιοδοξίας και τη σιγουριάς για ένα πολύ καλύτερο αύριο. Ένα αύριο που θα στηρίζετε σε εσάς, μια γενιά με όραμα, γνώση, δύναμη, δημιουργία. Μια γενιά ποτισμένη με τα ιδανικά της Δημοκρατίας και των Αξιών της.

Ως πολίτες της χώρας μας της Ελλάδας, ως πολίτες της Ευρώπης και του κόσμου όλου, έχουμε ανάγκη από αυτή τη νέα, πολλά υποσχόμενη γενιά.

Σας ευχαριστούμε πολύ

Εκ μέρους του συλλόγου Διδασκόντων