Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2024 ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2024 ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Les élèves de la langue française  de la DEUXIEME  école primaire de la cité: Agioi Theodoroi, ont essayé d'imaginer  l’ambiance qui va  présider aux Jeux Olympiques et Parilimpiques de Paris 2024.

Les participants ont evoques  assez de valeurs qui se réfèrent au cadre des Jeux Olympiques comme, par exemple, la justice, l’espoir, l’esprit de la collaboration et celui de l’amour pour les sports.

L’importance aux sports de l’Olympisme est majeure chez ces élèves de la dernière classe de l’école primaire. Il s’agit des enfants qui rêvent de la victoire qui règne au Stade de Paris après les courses Olympiques et Palilympiques de Paris 2024.

A travers leurs travaux, il est évident que tous les athlètes qui participent ou qui vont participer aux Jeux Olympiques et Parilimpiques sont  déjà des vainqueurs !!!!

Οι μαθητές της Γαλλικής Γλώσσας  του 2ου   Δημοτικού σχολείου των Αγίων Θεοδώρων προσπάθησαν να φανταστούν την ατμόσφαιρα η οποία θα προεδρεύσει στους  Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, το 2024.

Οι συμμετέχοντες  επικαλέστηκαν αρκετές  αξίες  που αναφέρονται στο πλαίσιο  των Ολυμπιακών Αγώνων, όπως για παράδειγμα: η Δικαιοσύνη, η Ελπίδα, το Συμμετοχικό πνεύμα και αυτό της αγάπης για τον αθλητισμό.

Η σημασία των Ολυμπιακών Αθλημάτων είναι πρωταρχική για αυτούς τους μαθητές της τελευταίας τάξης του Δημοτικού Σχολείου. Πρόκειται για παιδιά που ονειρεύονται τη νίκη που θα επικρατήσει στο Stade de Paris μετά την διεξαγωγή των αγώνων στο Παρίσι, το 2024.

Μέσα από τις εργασίες τους είναι φανερό ότι όλοι οι αθλητές που συμμετέχουν  ή θα συμμετέχουν  στους Ολυμπιακούς αλλά και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2024,είναι ήδη νικητές!!!!