ΔΡΑΣΕΙΣ UNICEF 2017

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

«ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ 2017»

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων συμμετείχε στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της UNICEF «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών» με κεντρικό σύνθημα: «Δεν μένουμε απαθείς! Όλοι μαζί για τα παιδιά της γης! Φαγητό, νερό, σχολεία για όλα τα παιδιά. Όχι στη βία και το ρατσισμό. Ναι στη φιλία και το σεβασμό!»

Η UNICEF ( www.unicef.gr) ανήρτησε στην κεντρική της ιστοσελίδα το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, ως ένα από τα «σχολεία υπερασπιστές των παιδιών».

Την ανάρτηση συνόδευε το κείμενο της UNICEF:

«Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων ένωσαν τις δυνάμεις τους για καλό σκοπό. Ο σχολικός κήπος που επιμελούνται οι μικροί μας φίλοι με τους δασκάλους τους διαθέτει πολλά αρωματικά φυτά, τα οποία μεγαλώνουν με πολλή αγάπη και φροντίδα. Οι μέρες του Πάσχα πλησίαζαν και τα παιδιά θέλησαν να αξιοποιήσουν τον μικρό «θησαυρό» του σχολείου τους για να φτιάξουν χειροποίητες λαμπάδες για τη UNICEF και τα παιδιά του κόσμου.

Η Διευθύντρια του σχολείου ενθάρρυνε διαρκώς τα παιδιά και υπήρξε σημαντικός υποστηρικτής αυτής της προσπάθειας από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Η δημιουργία και η φαντασία είχαν τον πρώτο λόγο. Με πολύ κέφι και μεράκι διακόσμησαν τις λαμπάδες με το αποτέλεσμα να τους επιβραβεύει.

Όλα ήταν έτοιμα! Το σχολείο άνοιξε τις πόρτες του στην αγάπη και την αλληλεγγύη. Ξεχωριστές και πρωτότυπες λαμπάδες υπήρχαν στην έκθεση και όλοι είχαν τη δυνατότητα να προμηθευτούν μια μοναδική λαμπάδα για τους αγαπημένους τους. Παράλληλα, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το έργο της UNICEF μέσω του ενημερωτικού υλικού της που υπήρχε στον χώρο. Η προσπάθεια μικρών και μεγάλων σκόρπισε απλόχερα ενθουσιασμό και πολλά χαμόγελα ανθρωπιάς.»