Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΒΙΑ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΒΙΑ

Την Πέμπτη 24/11/2016 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτικό πρόγραμμα- βιωματική παρέμβαση με το Χαμόγελο του Παιδιού με θέμα: «Ενδοοικογενειακή βία-προστατεύω τον εαυτό μου», στους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε΄και Στ΄ Τάξεων. Η παρέμβαση έγινε από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του παιδιού κα Γαλάνη Γιούλα.

Την ίδια ημέρα το απόγευμα πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους γονείς όπου η ψυχολόγος του Χαμόγελου του παιδιού κα Γαλάνη Γιούλα με μια εξαιρετική παρουσίαση έθιξε το μείζον πρόβλημα της παιδικής κακοποίησης, παραμέλησης και εκμετάλλευσης. Οι γονείς συζήτησαν, προβληματίστηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν.

Τη συνάντηση τίμησαν με την παρουσία τους ο κος και η κα Νίκος και Λένα Δενδρινού