Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Δράσεις Πρόληψης Ενδοσχολικής Βίας - Χαμόγελο του Παιδιού

Δράσεις Πρόληψης Ενδοσχολικής Βίας - Χαμόγελο του Παιδιού

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

«ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ, Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ?»

Την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 17:30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων διαδραστικό σεμινάριο για τους γονείς από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού κα Γαλάνη Γιούλα με θέμα: «Ενδοοικογενειακή Βία ? Προστατεύω τον εαυτό μου». Είχε προηγηθεί την Παρασκευή 30/10/2015, από την κα Γαλάνη Γιούλα, βιωματική παρέμβαση σχετικά με το ίδιο θέμα, στους μαθητές των Ε΄ και Στ΄ Τάξεων.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον οι γονείς, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση που ακολούθησε για τα αίτια, τα αποτελέσματα, την πρόληψη και την αντιμετώπιση της Ενδοοικογενειακής Βίας.

Ευχαριστούμε θερμά το Χαμόγελο του Παιδιού και την ψυχολόγο κα Γαλάνη Γιούλα για την μεγάλη προσφορά στο πολυσύνθετο έργο τόσο των γονέων όσο και των εκπαιδευτικών μας.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

χαμόγελο