Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Θέμα: «Υλοποίηση προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα τη διατροφή »

Την Τρίτη, 31/04/2015, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο διατροφολόγος κος Βλησμάς. Χρησιμοποιώντας   το ηλεκτρονικό εποπτικό υλικό της ΕΛ.Ι.ΚΑΡ. μίλησε στους μικρούς μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων και του Ολοήμερου για τον σωστό τρόπο διατροφής, το υγιεινό πρωινό, το κατάλληλο κολατσιό, την αξία της άσκησης, τα προβλήματα που δημιουργούνται από την κακή διατροφή (παχυσαρκία, καρδιοπάθειες κ.α.) και γενικότερα για τα οφέλη του μεσογειακού τρόπου διατροφής.

Προσέγγισε τα παραπάνω θέματα με τρόπο ώστε να είναι κατανοητός στους μικρούς μαθητές. Έπειτα απάντησε σε ερωτήσεις και απορίες των παιδιών.

Τον ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά του στην υλοποίηση των Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας του σχολείου μας.