ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

«ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ» ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Την Πέμπτη 26/2/2015 η κ. Γαλάνη Γιούλη, ψυχολόγος από το "Χαμόγελο του Παιδιού" ενημέρωσε τους μαθητές για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Η ομιλήτρια έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στη σωστή χρήση του "internet", καθώς και στα μέτρα που μπορεί να πάρει ο κάθε μαθητής - χρήστης για να μην "πέσει" σε τυχόν παγίδες που επιφυλάσσει ο κόσμος του διαδικτύου. Με παραδείγματα και διαλογική συζήτηση έθεσε στους μαθητές ερωτήματα και απέσπασε τις παρατηρήσεις και απαντήσεις τους.

Τα παιδιά έδειξαν να ανταποκρίνονται ένθερμα στο θέμα αυτό, καθώς είναι γεγονός πως η πλειοψηφία των μαθητών διαθέτει υπολογιστή στο σπίτι και πρόσβαση στο
"internet".

Το απόγευμα της ίδιας μέρας πραγματοποιήθηκε για τους γονείς , στο χώρο του σχολείου, ομιλία από την κ. Γαλάνη με θέμα: "Ασφάλεια των παιδιών στο Διαδίκτυο", ενώ ακολούθησε συζήτηση με εκπαιδευτικούς και γονείς.