ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ - ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

Την Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015 η Ψυχολόγος του Χαμόγελου του Παιδιού κα Γαλάνη Παναγούλα πραγματοποίησε βιωματική διαδραστική παρέμβαση στους μαθητές και μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ Τάξεων, με θέμα «Σχολική Βία και εκφοβισμός». Τα παιδιά χαιρέτησε και ο κος Χρήστος Καμηλάτος, με την ιδιότητά του ως ιατρός του Χαμόγελου του Παιδιού.

Την ίδια ημέρα το απόγευμα η κα Γαλάνη πραγματοποίησε ομιλία και ακολούθησε συζήτηση με γονείς μαθητών για το ίδιο θέμα.

Τη συνάντηση των γονέων τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος του Δήμου μας κος Σωτήρης Νικολάου και η κα Λένα Δενδρινού.

Η Ψυχολόγος «άγγιξε» το θέμα ευαισθητοποιώντας τη μαθητική μας κοινότητα στην αναγνώριση του προβλήματος, στην πρόληψη και τη θεραπεία του.

Με την ολοκλήρωση της παρέμβασης στο σχολείο μας ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κος Χριστακόπουλος Παναγιώτης, σχολίασε, εκπροσωπώντας όλο το Σύλλογο Διδασκόντων:

ΘΕΜΑ: « ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ? ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ »

ΟΜΙΛΗΤΡΙΑ: κα Γαλάνη Παναγούλα, Ψυχολόγος του Χαμόγελου του Παιδιού

Παρακολούθησα ως καθηγητής Φυσικής Αγωγής την ομιλία σας στους μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Θεοδώρων και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την ολόπλευρη κάλυψη του θέματος από μέρους σας.

Χρησιμοποιώντας απλά και κατανοητά λόγια ακουμπήσατε με ευαισθησία και απαντήσατε, δίνοντας λύσεις σε όλες τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς των μαθητών μας.

Χωρίς περιττά λόγια και χωρίς να μακρηγορείτε με επιστημονικούς όρους κερδίσατε το θαυμασμό το δικό μου, της Διευθύντριάς μου και των συναδέλφων μου.

Σας ευχαριστούμε για την εποικοδομητική επίσκεψή σας στο σχολείο μας.

Ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής

Χριστακόπουλος Παναγιώτης

Την Παρασκευή, 16 Ιανουαρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας βιωματικό εργαστήρι με θέμα το σχολικό εκφοβισμό, των ψυχολόγων του ΔΙΟΛΚΟΣ κας Παπαναστασίου Δήμητρας και Γαϊτάνη Αθηνάς.

Οι μαθητές των Ε΄και Στ΄ Τάξεων εργαζόμενοι σε ομάδες ευαισθητοποιήθηκαν στην αναγνώριση των ρόλων των εμπλεκομένων σε περιστατικά σχολικής βίας. Έμαθαν πώς να μπαίνουν στη θέση του άλλου και να βιώνουν τα συναισθήματά του.

Το σχολικό πλαίσιο αποτελεί καθοριστικό φορέα κοινωνικοποίησης των παιδιών καθώς στο σχολείο περνούν το μεγαλύτερο κομμάτι της ημέρας τους. Τα παιδιά έχουν καθημερινά εμπειρίες που συμβάλλουν σημαντικά στη διαμόρφωση της κοινωνικής συμπεριφοράς τους.

Στόχος του σχολείου μας είναι η κατανόηση και η απάλειψη του εκφοβισμού, μέσα από στοχευμένες δράσεις και συνεργασίες με φορείς, όπως το Χαμόγελο του Παιδιού και ο ΔΙΟΛΚΟΣ, ώστε οι σχέσεις που διατηρούν οι μαθητές και μαθήτριες μες στην κοινότητα να αποτελούν υγιές, θετικό πρότυπο για τις σχέσεις που συνάπτουν τόσο στο σχολικό πλαίσιο, όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλον.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΧΑΛΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ