Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές AΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

AΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Στις 25 Νοεμβρίου 2014 το σχολείο μας έλαβε μέρος στην τηλεδιάσκεψη που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, με θέμα «Την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξεων.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες τους και να ακούσουν απορίες και προβληματισμούς και από μαθητές άλλων σχολείων της Πελοποννήσου.

Στην εποχή της κοινωνίας της γνώσης και της αλματώδους ανάπτυξης της ψηφιακής τεχνολογίας είναι αδήριτη ανάγκη οι μαθητές να μπορούν να χρησιμοποιούν με ασφάλεια το διαδίκτυο. Η τεχνολογία διαδραματίζει πλέον κρίσιμο ρόλο στην ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και στην προώθηση της μάθησης των παιδιών. Λέμε «ΝΑΙ» στο όμορφο ταξίδι της γνώσης που μας προσφέρει. Λέμε «ΝΑΙ» στην καθοδήγηση των παιδιών μας στη χρήση των νέων τεχνολογιών. Είμαστε όμως υποχρεωμένοι να προστατέψουμε τα παιδιά μας από τους κινδύνους που κρύβει η πλοήγηση στο διαδίκτυο. Γονείς, Δάσκαλοι και Πολιτεία είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης. Είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε στα παιδιά μας τα μεγάλα «ΟΧΙ» του διαδικτύου.

Η διευθύντρια του Σχολείου

Χαλούλου Παναγιώτα