Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Οι σύγχρονες όψεις του σχολικού εκφοβισμού

Οι σύγχρονες όψεις του σχολικού εκφοβισμού

Εκδήλωση με θέμα: «Οι σύγχρονες όψεις του σχολικού εκφοβισμού(bullying).

Η δυναμική των εκπαιδευτικών παρεμβάσεων πρωτογενούς & δευτερογενούς πρόληψης»

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση με θέμα: Η δυναμική των εκπαιδευτικών παρεμβάσεων πρωτογενούς και δευτερογενούς πρόληψης, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 17:00 στο Εργατικό Κέντρο Κορίνθου.

Βασικός ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ο Ψυχολόγος του «Χαμόγελου του Παιδιού» Δρ.Στέφανος Αλεβίζος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΤΑΡΤΗ 15 /1/2014

17:00 ? 17:30 Προσέλευση -Χαιρετισμοί ? Σύντομη παρουσίαση του Παρατηρητηρίου και των Δράσεων Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στην Περιφερειακή Δ/νση Πελοποννήσου-Παρουσίαση του Τοπικού Δικτύου. (Καρούντζου Γεωργία , Συντονίστρια ΔράσεωνΠρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού).

17:30 ? 18:15 «Αντιμετώπιση του Σχολικού εκφοβισμού από την τάξη, το σχολείο, την κοινότητα». (Καραβόλτσιου Αθηνά, Θεατροπαιδαγωγός?Πανεπιστήμιο Αθηνών-Κέντρο Διαπολιτισμικής Εκπ/σης)

18:15 ? 19:00 «Δράσεις του Χαμόγελου του Παιδιού για την πρσληψη και αντιμετώπιση φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού». (Αλεβίζος Στέφανος?Ψυχολόγος-Χαμόγελο του Παιδιού).

19:00 ? 19:45 «Επίλυση συγκρούσεων στο χώρο του σχολείου. Παρουσίαση του μοντέλου της διαμεσολάβησης συνομηλίκων». (Κωτσέλη Μαρία, Δ/ντρια 2ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων)

19:45 ? 20:15 «Παρουσίαση προγράμματος διαμεσολάβησης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγ.Θεοδώρων ». Γκρίτζιος Βάιος-Σχ.Σύμβουλος Α/θμιας Κορινθίας, Χαλούλου Παναγιώτα- Δ/ντρια 2ου Δ.Σχ.Αγ.Θεοδώρων.

20:15-21:00 «Παρουσίαση προγράμματος ολιστικής αντιμετώπισης ενδοσχολικής βίας στο 2ο Δημοτικό σχολείο Ξυλοκάστρου» (Σαλωνίτης Παναγιώτης, Σχολικός Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης Κορίνθου, Νικολοπούλου Βαρβάρα, 2ο Δημοτικό σχολείο Ξυλοκάστρου).