Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Μελέτη Περιβάλλοντος, Γ? τάξη

Μελέτη Περιβάλλοντος, Γ? τάξη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ? τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος «Μελέτη Περιβάλλοντος», κατασκεύασαν έναν ορεινό τόπο, έναν πεδινό και ένα νησί!

Ένας ορεινός τόπος έχει βουνά, βράχια, δάση, ποτάμια. Εκεί ζουν άγρια ζώα και πουλιά. Τα βουνά της Ελλάδας είναι πολλά. Αλλού είναι γυμνά από βλάστηση και αλλού τα σκεπάζουν δάση από δέντρα όπως πεύκα, έλατα, βελανιδιές, καστανιές. Στις πλαγιές τους εκτός από δέντρα φυτρώνουν θάμνοι και αγριολούλουδα.

Οι πεδινές περιοχές στη χώρα μας είναι λιγότερες από τις ορεινές. Είναι επίπεδες. Συνήθως έχουν εύφορη γη. Στις πεδιάδες συναντάμε πολλά φυτά όπως ελιές, πορτοκαλιές, αγριαχλαδιές, σιτάρια, βαμβάκια.

Στα νησιά οι κάτοικοι ψαρεύουν, ασχολούνται με το εμπόριο και τον τουρισμό.

Μελέτη Περιβάλλοντος, Γ? τάξη

«?Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο όμορφη θάλασσα στον κόσμο. Μια τη σκιάζουν τα πεύκα, που κατεβαίνουν σχεδόν ως τ? ακρογιάλι, και τότε γίνεται πράσινη πράσινη σαν αμπελόφυλλο, και μια γαλάζια γαλάζια. Στο βυθό της, αλλού έχει ψιλή άμμο κι αλλού πολύχρωμα πετράδια, που μέσα στο νερό τα χρώματά τους γίνονται τόσο φανταχτερά, που θαρρείς και μόλις τα ζωγράφισαν.»

Άλκη Ζέη, Το καπλάνι της βιτρίνας